پیش نشست همایش بازشناسی شخصیت و اندیشه های استاد آیت الله محمد واعظ زادهvaez1 خراسانی برگزار شد.

در نخستین سالگرد ارتحال آیت الله استاد محمد واعظ زاده خراساني، نشست علمي " پرچمدار تقریب" با همکاری مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد، دفتر تبلیغات اسلامی خراسان و بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی، روز شنبه، 11 آذر در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
دکتر رئیسیان، رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی در این مراسم با بیان اینکه دکتر واعظ زاده در کنار سجایای اخلاقی و مقام شامخ علمی دارای ویژگی بارز دیگری بودند، گفت: شخصیت ایشان الهام گرفته از آموزه های نورانی قرآن کریم و تعالیم پیشوایان دینی و سیره علمای بزرگ شیعه بوده است.
وی با اشاره به اینکه موضوع تقریب بین مذاهب اسلامی و وحدت امت اسلامی یکی از اساسی ترین نیازهای جوامع اسلامی بوده است، یادآور شد: امروز این نياز با توجه به پیچیدگی اوضاع جهانی بیش از پیش احساس می شود و تلاش مضاعف اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی را می طلبد.

96-9-11 1

 

 

 

 

 

 

در ادامه دکتر ساکت، رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه با اشاره به اینکه استاد واعظ زاده یکی از نوادر روزگار ما و از دانشمندان کم نظیری بود که دانشگاه فردوسی مشهد از حضور و وجود ایشان سالها بهره برده است، اظهار کرد: بی تردید پررنگ ترین و تاثیرگذارترین فعالیت ایشان در دانشگاه، برگزاری کنگره هزاره شیخ طوسی در پایان سال 49 و آغاز سال 50 بوده که بی شک بعد از کنگره هزاره فردوسی در سال 1313 اثرگذارترین کنگره در ایران بوده است.
وی اندیشه های تقریبی استاد واعظ زاده و کوشش های ایشان در زمینه تقریب مذاهب اسلامی را یکی از مهم ترین وجوه شخصیت و اندیشه های ایشان دانست و ادامه داد: دانشگاه فردوسی مشهد و به ویژه دانشکده الهیات و معارف اسلامی و مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه در این پیش نشست مسئولیت پرداختن به این بعد شخصیتی استاد را به عهده گرفته اند.
در ادامه استاد دکتر مهدی محقق، با بیان اینکه استاد واعظ زاده شاگرد مبرز آیت الله بروجردی بوده اند، اظهار کرد: آیت الله بروجردی از جمله علمایی بودند که شاگردان خود را به راحتی نمی پذیرفتند و برای این مهم اصول خاصی را دنبال می کردند.
وی استاد واعظ زاده را در کنار امام موسی صدر و آیت الله بهشتی از جمله افرادی دانست که تنها به آموختن دروس مذهبی اکتفا نکرده اند و یادآور شد: ایشان همیشه خود را برای فضایي دیگری آماده می کردند و به دنبال توفیق مهم تری جدا از اصول نوشته شده و رايج بودند.
دکتر فخلعی، عضو هیأت علمی گروه آموزشی فقه و مبانی حقوق اسلامی نیز در این مراسم به بيان نکاتی در باب تقریب پرداخت و گفت: تقریب به معنای یگانه شدن و یا انحلال بقیه مذاهب در یک مذهب واحد نتیجه ای جز تخریب مذاهب در پی نخواهد داشت و اگر به دنبال تقریب هستیم باید نزدیک شدن مذاهب را دنبال کنیم.
گفتنی است این پیش نشست، مقدمه ای بر همایش ملی بازشناسی شخصیت و اندیشه های استاد واعظ زاده بود که 30 آذر ماه سال جاری در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان برگزار خواهد شد.

 

 

تعداد کل بازدید:
۶۹۴۱۴۸
تمامي حقوق اين سايت متعلق به دانشکده الهيات و معارف اسلامي شهيد مطهري دانشگاه فردوسي مشهد مي باشد
دانشگاه فردوسی مشهد